تبلیغات
دنیای معماری - موزه هنرهای ملی چین در پكن
موزه هنرهای ملی چین در پكن ؛ طرحی از معماران اِم اِی دی
ساختار اصلی موزه هنر ملی چین(NAMOC) در سال 1962 ساخته شده است و محلی برای بزرگترین مجموعه های هنری این كشور و میزبان برخی نمایشگاههای مهم بوده است كه در تاریخ هنری چین ثبت گشته اند. برنامه فعلی ، انتقال این موسسه به ساختمان جدیدی ست در منطقه ای طراحی شده به نام " حوزه هنر " كه بر روی محور اصلی سایت المپیك 2008 قرار دارد.

با شركت در یك رقابت بین المللی برای طراحی ساختمان جدید این موزه ، معماران MAD طرحی از یك موسسه به اندازه یك شهر پیشنهاد داده اند كه بر نقش فضاهای عمومی در آن تاكید دارد. طبق كانسپت اولیه بیشترین بخش این بنای شش سطحی را حوزه عمومی تشكیل می دهد كه توسط یك حجم شناور عظیم محافظت شده است.

این طراحی متشكل از سه لایه است كه تقسیم كننده ی كاربری های متفاوت هستند. سطح اول كه یك طبقه است شامل فضاهایی برای توابع فرعی موزه است و به طریقی سامان دهی شده اند كه می توانند در ساعات تعطیلی موزه به كار خود ادامه دهند.

در بالای این سطح یك فضای 20،000 متر مربعی وجود دارد كه به عنوان گالری اصلی ، مجموعه های هنری و نمایشگاههای دائمی را در بر می گیرد. چیدمان این سالن به گونه ایست كه به بازدیدكنندگان فرصت تعامل با آثار هنری را می دهد ؛ در حالیكه به طور همزمان با نماهای شهری ای كه توسط پنجره ها عرضه می شوند ، احاطه شده اند. این سطح نیز به صورت مستقل از طریق یك پل به پارك سابق المپیك متصل می شود ؛ در نتیجه ایجاد این ارتباط ، بخشی از طراحی شهری مورد استفاده قرار می گیرد كه در غیر این صورت نادیده گرفته خواهد شد.

قسمت سوم و نهایی این موزه جدید در محل تلاقی گنبد با ساختمان واقع می شود و یك فضای آسمانی را می سازد كه می توان از آن به " شهر هنری شناور " یاد كرد كه همچون ابری بر بالای سر تماشاگرانش معلق است.

در سطح دوم ، پنجره ها با پوشاندن سازه ها ، نماهایی از شهر و پارك المپیك سابق را به بازدید كنندگان ارائه می دهند.


طراحی ارائه شده این معماران ، بر افزایش نقش حوزه عمومی تاكید دارد.


فضای زیرین موزه


سطح بالایی موزه كه گالری گنبد نام دارد.


پلان سقف


20 هزار متر مربع گالری


ماكت طرح


مدل سه بعدی طرح


برش طولی از طرح


برش عرضی از طرح


پلان طبقه همكف


كانسپت اولیه
طبقه بندی: اخبار معماری،  معماری جهان،  موزه و نمایشگاه، 
برچسب ها: موزه، موزه هنرهای ملی، معماران اِم اِی دی،  

تاریخ : یکشنبه 13 اسفند 1391 | 09:34 ب.ظ | نویسنده : مطهره اعتمادی | نظرات

  • مترجم سایت
  • بک لینک
  • ضایعات