تبلیغات
دنیای معماری - آمفی تئاتر و کتابخانه پردیس دانشگاه سمنان
 آمفی تئاتر و کتابخانه پردیس دانشگاه سمنان ـ گروه معماران موج نو


سمنان در مرکز این استان با میانگین دمای 37 درجه ساتی گراد تابستان گرم و خشکی را به همراه دارد . با این حال زمستان این شهر بسیار سرد و گاهأ با بارندگی همراه است .

قرارگیری مجموعه در پردیس دانشگاه سمنان به عنوان نقطه کانونی , به بیان سبک های مختلف معماری اطراف دانشکده میپردازد. ایده این مجموعه بر اساس دو گزینه مجزا شکل گرفته است که ساختارهای معمارانه آن را ترکیب میکند .( آمفی تئاتر و کتابخانه به عنوان قطب مجموعه )

ساخت دو بنا با ویژگی مختلف فضایی چالش اصلی محسوب میشد .ایجاد یک فضای دلنشین و راحت برای کتابخانه علمی و از طرف دیگر آمفی تئاتر با سالن کنفرانس و فضای انتظار آن که میبایست به نحوی خوانا , دعوت کننده , پویا می بود .

برنامه ریزی فضایی نه تنها پاسخ به نیازهای فنی و کاربردی میدهد بلکه به دنبال هویت فضای معماری منحصر بفردیست که از ادغام دو حجم به یک نهاد جامع تبدیل شده.

در واقع رواق های سوراخ شده و آب استخرها , نقش اساسی در کوران هوای طبیعی دارند و سالن اجرا را برای دیدار با اساتید و دانشجویان به عنوان نخستین مخاطبین تهیه میکنند .

در این پروژه سعی شده که حجم مجموعه کتابخانه دانشگاهی و سالن آن بعنوان یک تندیس یا یک عکس به یاد ماندنی باقی بماند .گره و چفد ضربدری در نما ,حجم را از نظر بصری به هم پیوسته نشان میدهد .در حالی که شیشه های ثابت تیره مثلثی شکل فضا را روشن میکند و در واقع به نوعی با نور و سایه بازی میکند. این عناصر با کاهش نور خورشید بخصوص در تابستان گرم و خشک سمنان یک فضای آرام را بوجود می آورد .

آمفی تئاتر شامل 1000 صندلی و 100, 200 صندلی برای سالن تجمع ,فضای چند منظوره , فضای انتظار و....شامل میشود.

کتابخانه شامل بخش مطالعه , نشیمن مخصوص مطالعه روزنامه , ذخیره سازی چند زبانه , کافی نت ,سالن مجموعه مراجع , دفتر اداری , فضای کتاب های نفیس و ... است .

ترکیب سنگ تراورتن با عناصر شفاف کیفیت و ظاهر بصری متفاوت را در طول شب و روز به وجود می آورد.

مشخصات ساخت :

نام پروژه : آمفی تئاتر و کتابخانه دانشگاه سمنان

طراح :گروه معماری موج نو (لیدا الماسیان – شاهین حیدری)

محل ساخت : سمنان ( پردیس دانشگاه سمنان )

تاریخ طراحی : 2006

تاریخ اتمام : در حال ساخت

معماران : لیدا الماسیان – شاهین حیدری اعضای تیم : سارا فرهانی , سروش مجیدی , زهرا همدانی , هاله اعلایی , ندا دهقانی , مریم عیوبی , مریم شکوهی , منا رمزی , نرگس دهقانی

کارفرما : دانشگاه سمنان

مساحت ناخالص : 8000 متر مربع

مشاورین : گروه معماری موج نو (مهندسین سازه , مکانیک و برق )

مهندسین ناظر : غلامرضا توحیدی , شاپور فخری , سهراب کاشفی

پیمانکار : شرکت ساخت و ساز پل بند

رندر خارجی


رندر خارجی


رندر خارجی


رندر داخلی


رندر داخلی


آمفی تئاتر


عکس هایی از مراحل ساخت


برش عرضی


برش طولی

طبقه بندی: معماری جهان،  فرهنگی، 
برچسب ها: کتابخانه،  

تاریخ : یکشنبه 13 اسفند 1391 | 07:20 ب.ظ | نویسنده : مطهره اعتمادی | نظرات

  • مترجم سایت
  • بک لینک
  • ضایعات